Sezona 2024/25. još je jedna u nizu koju će Barcelona provesti u tranziciji. Zlatno doba Mesija i Guardiole je daleko iza njih, a Xavijev projekt, iako obećavajući, nije ih uspio vratiti na vrh Europe. Frustrirani nedostatkom trofeja (jedna LaLiga) i lutanjem po pitanju transfera, Xavi je šokirao nogometni svijet najavom odlaska na kraju sezone. Zatim je ostavku povukao, da bi na kraju bio smijenjen od strane uprave. Još jedna potvrda lutanja po pitanju sportske politike. A na scenu stupa Hansi Flick.
Njemački trener iza sebe ima neuspješnu dvogodišnju avanturu na klupi reprezentacije, ali je prije toga na klupi Bayerna osvojio šest trofeja u jednoj sezoni. Ta sezona, 2019/20, predstavlja prvu pravu seniorsku trenersku sezonu u Flickovoj karijeri. Nakon što je zamijenio Niku Kovača na klupi, odveo je Bavarce do povijesnog uspjeha.
Flickov stil igre, ofanzivan i s izraženim posjednom lopte, dobro se poklapa s DNA Barce, ali pitanje je može li se njegov pobjednički mentalitet prilagoditi financijskim ograničenjima kluba i mladom, ali talentiranom sastavu. Hoće li se Hansi Flick uklopiti u Camp Nou i vratiti Barcelonu na vrh?
Prva sezona: Obećavajuće, ali bez trofeja
Flickova prva sezona u Barceloni bila je obećavajuća, ali bez trofeja. Njemački trener uložio je 17,5 milijuna eura u mladog Španjolca kolumbijskih korijena Christiana Mosqueru, dok značajnih odlazaka nije bilo.
U Superkupu, Barcelona je doživjela poraz od Girone u polufinalu. Regionalni rival izbacio ih je nakon raspucavanja jedanaesteraca. U Kupu Kralja Barcelona je ispala u četvrtoj rundi od Elchea.
Liga prvaka donijela je taj dašak optimizma zbog kojeg sezonu možemo označiti obećavajućom po pitanju budućnosti. Ligašku su fazu prošli sa sedam pobjeda, a na putu do polufinala izbacili Paris SG i Athletic Bilbao. Do finala ipak nisu došli jer je na zadnjoj stepenici bolji bio Inter, koji je na kraju i uzeo titulu protiv Bayerna.
LaLiga je donijela ponovljeni uspjeh iz zadnje Xavijeve sezone – drugo mjesto s 85 bodova. Real Madrid je pobjegao na 91 bod i ponovno uzeo naslov. Pedri je bio najbolji asistent lige s 10 asistencija.
Flickova prva sezona možda nije donijela trofej, ali postavila je čvrste temelje za buduće uspjehe. Uz nastavak rada i pametan prijelazni rok, Barcelona se može vratiti na vrh španjolskog i europskog nogometa.
Hansi Flick uzeo prvi trofej u Barceloni
Druga sezona Hansija Flicka u Barceloni obilježena je prvim trofejem njegova mandata, ali nije to trofej kojemu se navijači najviše nadaju.
U prijelaznom roku uloženo je 104 milijuna eura za pojačanje tima. Došli su Joshua Zirkzee (54m), Amar Dedić (22,5m), Igoh Ogbu (10,5m) i Raoul Bellanova (16,75m), dok je Eric Garcia napustio klub za 15,75 milijuna eura.
Na Svjetskom klupskom prvenstvu Barcelona je stigla do četvrtfinala, gdje ih je zaustavio Chelsea. U Superkupu su osvojili trofej, pobijedivši Real Madrid u polufinalu i Betis u finalu. Kup Kralja je donio novo razočaranje – ispadanje u trećoj rundi od niželigaša Raya Majadahonde.
U Ligi prvaka Barcelona je doživjela neuspjeh ispadanjem u knock-out rundi protiv Ajaxa. Bila je to razočaravajuća sezona u kojoj je Blaugrana napravila nekoliko koraka unazad. Nisu uspjeli proći među TOP8 u ligaškoj fazi, a poraz od Kopljanika samo je dodao sol na ranu.
LaLiga je donijela čudan rezultat. Treću sezonu zaredom Barcelona je zaglavila na 85 bodova, što je opet bilo dovoljno samo za drugo mjesto. Prvi je opet bio Real Madrid.
Druga Flickova sezona donijela je napredak po pitanju trofeja (ipak je osvojen trofej pa makar to bio Superkup), ali to nije ono što navijači traže. Hansi Flick će u sljedećoj sezoni imati imperativ uzeti LaLigu ili Ligu prvaka, inače bi njegova pozicija mogla doći pod znak pitanja.
Na pravom putu?
Treća sezona Hansija Flicka u Barceloni bila je ona trijumfalna, obilježena osvajanjem prvog velikog trofeja i potvrđivanjem njegovog utjecaja na klub.
Transferna politika bila je agresivna. Klub je doveo iskusnog centralnog braniča Diega Carlosa kao slobodnog igrača, dok su za napad kupljeni Brian Brobbey (45,5m) i Mason Greenwood (43m). Zanimljivo je da je Amar Dedić, kupljen prošle sezone, već napustio klub za 35,5 milijuna eura, a svi ostali igrači iz prethodnog transfernog roka su otišli na posudbe. Također su se Barceloni pridružili Jurrien Timber (49,5m), Kieran Tierney (31,5m) i Cheick Doucoure (56m) za pojačanje veznog reda i obrane, a uz posudbu Morgana Gibbs-Whitea, Flick je imao impresivan izbor igrača.
U Superkupu Barcelona je doživjela poraz u polufinalu od Real Sociedada. Međutim, u Kupu Kralja su osvojili trofej, drugi u Flickovoj eri, pobijedivši Real Valladolid u finalu.
Liga prvaka donijela je novo razočaranje ispadanjem od Manchester Uniteda u osmini finala. Prije toga su igrali u knockout rundi te izbacili Chelsea, ali to je značilo da u ligaškoj fazi nisu uspjeli proći u TOP8.
Najveće veselje stiglo je iz La Lige. Barcelona je napokon osvojila naslov prvaka, okončavši sezonu sa 93 boda, čak 15 više od drugoplasiranog Real Madrida. Blaugrana nije imala igrača koji se istaknuo individualno. Ansu Fati i Ferran Torres su zabili po 15 golova, čime su podijelili tek 10. mjesto na listi strijelaca LaLige.
Flickova treća sezona bila je potvrda njegove filozofije i uspjeha. Osvajanje La Lige, uz prethodni Superkup i Kup Kralja, čini ovo izvrsnom sezonom za Barcelonu. Hansi Flick je osvojio tri trofea u tri godine, a čini se da će Barcelona nastaviti dominirati u Španiji i boriti se za vrh Europe u narednim sezonama.